Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 19.06.2015

Počasí kávě nepřeje, bez ohledu na kontinent


 
 
Brazílie
 
Brazilské úřady popírají trend rostoucích tržních očekávání pro kávovou sklizeň, a byl vydán tzv. lowball (tedy záměrně snížený cenový odhad), který udává snížený výkon a to především vinou „deficitní vlhkosti“ v hlavních oblastech, které slouží pro pěstování. 
 
Dle údajů CONAB (Brazilská státní agentura, která má na starost regulaci v zemědělství, pomoc menším farmářům, sledování zemědělských aktivit, provádět výhledové předpovědi úrody, atp.) dochází k poklesu Brazilské produkci a to na nejnižší hodnoty za poslední 4 roky, tedy na 44,3 milionů kávových pytlů (1 kávový pytel = 60kg) což je 2,3% pokles oproti 45,3 milionů kávových pytlů z loňského roku, kdy se pro kávu robusta očekává ostrý propad, zatímco produkce arabiky se bude pohybovat na nejnižších hodnotách minulých předpovědí. 
 
CONAB má v nejbližší době vydat druhou prognózu a to pro probíhající období 2015 až 2016. Dle odhadů z lednové zprávy se očekával mírný nárůst v produkci kávy arabika, a mírně sníženou produkci kávy robusta, ve srovnání s uplynulým hospodářským rokem. Pro sezónu červen 2015 až červenec 2016 se odhaduje celková úroda na 44,1 až 46,6 milionů kávových pytlů. Na druhé straně odhady soukromého sektoru a průmyslu se pohybují v rozmezí 40,3 milionů pytlů (konzervativní minimum) a nejvyšší odhady pak dosahují 52,4 milionů kávových pytlů. 
 
Celková očekávání byla pak obzvláště zasažena nízkým odhadem sklizně robusta, která obvykle tvoří 30% celosvětové úrody kávy. Její produkce se odhaduje na 11,3 milionů kávových pytlů, zatímco lednová prognóza se pohybovala v rozmezí 11,6 až 12,2 milionů kávových pytlů a proti roku 2014 se pak jedná o 13% pokles. Což byl velmi slabý výsledek, zvláště vezmeme-li v úvahu že červnová předpověď od společnosti Neumann Cafe, činila pro robustu 16,1 milionů kávových pytlů. Jedním z hlavních faktorů tohoto významného poklesu bylo nepříznivé počasí v hlavním produkčním regionu Espirito Santo, kde produkce robusty poklesla o 22%.
 
Dle zprávy CONAB, byla na přelomu 2014 až 2015, v regionu Espirito Santo, nedostatečná vlhkost, vyšší teploty a silné sluneční záření, v jejichž důsledku se urodily menší až podměrečné kávové zrna. Robusta má sice nižší obchodní hodnotu než Arabika, která je hlavní kávovou odrůdou, ale je ceněná hlavně zemědělci pro svou vytrvalost a lehké pěstování. 
 
Brazílie je významný vývozcem kávy robusta, která může arabiku nahradit díky své nízké ceně směsí. Na druhé straně, je ale také největším světovým producentem kávy arabika. A pokud bude její současná úroda 32,9 milionů kávových pytlů, pak se sice bude pohybovat na dolní hranici lednového odhadu CONAB, který činil 32,5 až 34,4 milionů kávových pytlů, ale stále to bude o 1,9% více než loni, přičemž výnos na hektar je o 2,3% vyšší.  
 
Vezmeme-li v úvahu dosavadních 16 letošních prognóz od Reuters a to včetně prvního odhadu CONAB, tak se nám medián dostane na hodnotu 47,42 milionů kávových pytlů. Z této hodnoty pak připadne přibližně 30 až 33 milionů kávových pytlů pro mezinárodní spotřební trhy, zatímco 20 až 21 milionů kávových pytlů bude spotřebováno přímo v Brazílii. Jedinou otázku, kterou zbývá odpovědět je objem neprodaných zásob, které jsou v Brazílii skladovány s předstihem, aby dokázaly udržet spotřebitelskou poptávku pro období 2016 až 2017. Pokud počasí zůstane příznivé pro další úrodu, pak lze očekávat, že bychom se mohli pro rok 2016 dočkat vyšší úrody, což by přineslo oživení produkce v oblastech, jež byli silně ovlivněny neobvykle suchým počasím s minimem dešťů na začátku loňského roku. 
 
V současné době, díky klíčovým zákazníkům ze severní polokoule, nyní v letním období nastává doba klidu, zpomalení a snížené spotřeby kávy, takže pražírny jsou mimo hru a nejspíše se drží mimo trh, protože zde není téměř poptávka po jejich službách, což mimo jiné naznačuje, že během letních měsíců nelze očekávat velký zájem o kávu.  
 
Indonésie
 
Po páteční uzávěrce, provedli indonéští vývozci ze skupiny AEKI revizi a dospěli k odhadům produkce 10 až 10,8 milionů kávových pytlů, což je méně, než původně odhadovaných 10,8 až 12,5 milionů kávových pytlů, z počátku roku. Indonésii, která je třetím největším světovým producentem kávy robusta, jak se zdá ohrožuje El Niňo, které způsobuje sucho v jihovýchodní Asii. Pokud El Niňo způsobí v Indonésii sucho, lze očekávat výrazné dopady na celkovou produkci Indonésie. Předpokládaný meziroční pokles zatím činí 14%.

Autor: Robert Bafrnec, World Systems Market Inc, www.wsmrobot.com

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.