Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 26.01.2015

Řecké volby: rozhodne ECB a EU


 
 
• Řecko nemá na výběr: buď poslechne „trojku“ nebo opustí euro
• Vítězství strany SYRIZA je pohromou, ale, koneckonců, Řekové udělali to, co jsme od nich čekali
• Řecko musí zaplatit 22,3 mld. na jistinách a úrocích různých půjček
 
Výsledek řeckých voleb je horší, než se očekávalo. Bez ohledu na to, jak to nakonec dopadne, je projev nesouhlasu s úspornými opatřeními skutečně masivní. Ale mohlo by to být jen prázdné gesto, protože Řecko ve skutečnosti nemá moc na výběr: poslouchat Trojku  nebo opustit euro. Pochybuji, že by se druhá alternativa stala realitou, protože Řekové jsou sice unaveni z úsporných opatření, ale nikoli z Evropanství.
 
Při psaní vidím, jak klesá EUR / USD, nyní je na hodnotě 1,1145. Očekávám, že řecký akciový trh klesne zítra o 5 %, Evropa pak celkově o 2 %. Tento trend by mohlo změnit vstřícné gesto Německa, ECB a EU, které je ovšem v tomto týdnu nepravděpodobné.
 
Teorie her praví, že bude nalezeno řešení, jež se blíží k optimu pro všechny strany. Hrozí ovšem riziko, že to bude trvat déle, než na co má trh nervy. 
 
SYRIZA se prosadila více, než se čekalo – to činí odmítavou reakci pravděpodobnější
 
SYRIZA se prosadila dokonce více, než očekávaly výzkumy veřejného mínění. V době mého psaní je ztráta Nové demokracie 10 % a není vyloučeno, že SYRIZA dostane dost silný mandát k tomu, aby mohla vládnout sama. 
 
Tento vývoj je pohromou pro úsporná opatření i zdravý rozum. Ovšem, sečteno podtrženo, Řekové udělali to, co jsme očekávali. Zoufalství vehnalo voliče do náruče levicové vlády, jejíž rétorika mi připomíná dobu mého mládí (před mnoha desetiletími) v sedmdesátých letech: Soudruzi, kapitalismus, imperialismus, to jsou slova, která jsem dnes slyšel v televizních rozhovorech. Jeden se může pousmát a říct si: „Jak si kdo ustele, tak si lehne”.
 
Klíč pro reakci trhu spočívá ale zcela jinde – od počátku krize většina dluhu změnila majitele. Z místních evropských bank na EU a ECB prostřednictvím zejména Evropského nástroje finanční stability. Řecko musí zaplatit 22,3 mld. EUR jistiny a úroků na různých půjčkách – a to není málo, neboť to je skoro přesně částka, kterou vláda tento rok zaplatí za všechny státní zaměstnance .
 
Věřitelé jsou napjati: Řecko má zaplatit Evropské centrální bance 8 mld. EUR, z čehož 7,6 mld. EUR je splatných v červenci / srpnu. Předpokládejme, že v tomto ohledu bude dosaženo nějaké dohody nejpozději do června. 
 
Kdo je vlastníkem řeckého dluhu?
 
Přehled (přibližný) složení věřitelů v případě Grexitu je následující : 
 
ESM : 145 mld. EUR půjček. ESM je zdaleka největším věřitelem Řecka. "Zespolečenštili” jsme riziko z bankovních rozvah na daňové poplatníky v Evropě. Tyto půjčky mají nejvýhodnější podmínky (pro Řecko).
 
MMF: 20,1 mld. EUR
 
ECB: Půjčila více než 55 mld. EUR nahromaděných v rámci programu SMP .
 
Trh bude s výraznou reakcí čekat na vyjádření věřitelů 
 
Pohyb trhu budou určovat reakce Německa, EU a ECB na výsledky voleb. Řecko ztratilo svou nezávislost na vrcholu krize. Dluh vůči HDP činí 175 % a stále roste, což bez jeho odpuštění činí všechny snahy marnými. 
 
Tento odkaz ukazuje hloubku problému: řecké dluhové hodiny 
• roční úroky: 30 miliard EUR; 
• úroky za vteřinu: 972 EUR; 
• dluh na jednoho obyvatele: 38 755,- EUR.
 
Politické riziko: Velké?
 
Na FT již běží titulek: „Stane se Tsipras ze SYRIZA novým Lulou nebo Chavezem? “
 
Nevím, samozřejmě, ale vím, že:
 
• Evropa zaznamenala první velký projev politického extrémismu. Jsem si jistý, že si toho všimlo mnoho stranických vůdců v zemích s blížícími se volbami, v popředí s Dánskem a Velkou Británií. 
• trhy nenávidí nejistotu a vývoj podléhající iracionálnímu chování politiků.
• Řecko potřebuje najít spoustu peněz, nebo kompromis, před koncem června, v opačném případě ECB ztrácí tvář, a to se nemůže stát!
 
Větší nebezpečí spočívá v tom, že ačkoli se politicky stalo to, co jsme očekávali, trh zaostává v posouzení rizik. Převládající názor stále uklidňuje, že bude dosaženo kompromisu a „obvyklé“ dohody. Ale fakta hovoří jinak: Dluh je nyní vlastněn vládami a daňovými poplatníky.
 
Je mnohem jednodušší přijímat rozhodnutí o penězích ostatních, ale tentokrát neexistují žádné nové kapsy, do kterých by mohl být „závazek“ přesunut.
 
Řecko řeklo: Už toho bylo dost. EU / ESM a IM řekly: Ještě to není dost. A trh možná řekne: Už toho mám dost.
 
SNB vypršel čas na reagování na trh v předminulém týdnu, ECB došly sliby a reagovala minulý týden, Řecku vypršel čas (a trpělivost) tento týden - příště? ECB / ESM a EU musí přijmout rozhodnutí: Něco, co politici, a systémy obecně, jen zřídka dělají dobře. 
 
Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank
 
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.