Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 17.09.2015

Udeří dnes Fed a zvýší po 9 letech úroky?


 
 
Den F je tady. Tedy F jako Fed či jako FOMC. Neboli dlouho očekávané zasedání vedení americké centrální banky je tady, přičemž po dlouhých devíti letech je zde konečně reálná šance, že budou zvýšeny úrokové sazby. Bohužel komunikace amerických centrálních bankéřů byla do poslední chvíle až na výjimky nejasná, takže přijít dnes s jednoznačným výhledem, jak to večer ve Washingtonu dopadne, si netroufáme. Stejně jako ostatní analytici jsme i my rozpolcení a podle nás existují téměř vyrovnané šance na to, že Fed zvýší úrokové sazby či, že zůstanou beze změny. 
 
Makroekonomická data - především pak utažený trh práce a silný růst - sice hovoří pro to zvýšení úroků neodkládat, avšak jak již bylo naznačeno výše, komunikace členů FOMC příliš ve prospěch růstu úroků v posledních týdnech nevyznívala. Podle našeho názoru tudíž mohou dnes večer nastat dva možné scénáře, které však vyvolají v obou případech silné reakce, neboť trh nezaujal před Fedem jasné pozice, jelikož počítá s dnešním růstem sazeb ze zhruba 35 % (přičemž toto číslo může během dne ještě růst…).
 
První námi nepatrně preferovanější variantou je tak scénář zvýšení sazeb (o 25 bazických bodů)v kombinaci se silným vzkazem trhům, že tento růst sazeb byl letos poslední s dodatkem, že i očekávaný růst úroků příští rok bude velmi pomalý. FOMC může takový vzkaz trhům předat prostřednictvím nové prognózy Fedu, která zahrnuje i očekávané trajektorie růstu úroků ze strany členů FOMC. Tyto odhady mohou být viditelně sníženy (pro rok 2016 minimálně o 25 bodů, přičemž rovnovážná Fed sazba může být stlačena na úroveň 3,5 %).
 
Druhý scénář, který je velmi vážně ve hře, je možnost ponechat úroky beze změny a velmi silně indikovat, že k takovému kroku dojde do konce roku či na říjnovém zasedání. Šéfka Fedu Yellenová může takový silný signál vyslat na následné tiskové konferenci, přičemž ten by mohl být zesílen tím, že i na konec října svolá Fed po svém zasedání tiskovku (která podle rozpisu není na pořadu dne). 
 
Ať tak či onak je zřejmé, že dnešní klíčové rozhodnutí Fedu bude velmi těžké odkomunikovat trhům. V této souvislosti je třeba si snad trochu postesknout, že současná šéfová Fedu Yellenová není co do komunikace tak schopným řečníkem, jako byl její předchůdce Ben Bernanke, který dokázal prezentovat složitá měnová rozhodnutí s profesorskou noblesou.
 
Autor: Jan Čermák, Analytik ČSOB

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.