Akcieatrhy  >  Komodity  >  Drahe-kovy  >  Zlato  >  Čtyři kroky k analýze trhu zlata
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 22.06.2017

Čtyři kroky k analýze trhu zlata
Obchodníci se zlatem jsou nervózní, protože cena žlutého kovu ustoupila z posledních maxim těsně pod hladinou 1300 USD za trojskou unci na úroveň okolo 1240 USD. Nicméně při pohledu na grafy a za použití čtyřstupňové analýzy můžeme předpokládat, že cena zlata se opět v nejbližší době vydá vzhůru a bude tlačit na resistence, které má před sebou. Samozřejmě nikdo nemá křišťálovou kouli, ale za použití vhodných nástrojů technické analýzy si můžeme povšimnout náznaků, které mohou většině obchodníků uniknout.
 
První metodou, kterou používáme je sledování středové čáry v grafické formaci „Andrejovy vidle“. PO zakreslení do grafu sledujeme středovou čáru a sledujeme oslabování, případně posilování trendu. Když se cena pohybuje v kanálu, sledujeme, jestli vybočí směrem vzhůru, nebo dolů. Na následujícím 20 minutovém grafu vidíme, že se cena pohybuje mezi dvěma rovnoběžnými zelenými čarami, které slouží jako podpora a resistence. Pokud cena opustí tento kanál, jde o včasné varování, že nastává posilování (nebo oslabování). Pokud cena prorazí horní čáru a poté ji otestuje, můžeme předpokládat další růst. V takovém případě si namalujeme opět „Andrejovy vidle“ směrem vzhůru a sledujeme další cenový pohyb. 

Graf 1 – Zlato 20 min

 
Střední čára umožňuje obchodovat podpory a resistence, které ostatním nemusí být patrné. Andrejovy vidle ukazují, jestli cena sílí, nebo oslabuje.
 
Takže jaké kroky musí cena zlata udělat, aby bylo patrné, že začíná silný pohyb směrem vzhůru?
 
Nejprve se podíváme na týdenní graf zlata. To nám možná ukáže, proč cena zlata nemůže překonat hranici 1300 USD za trojskou unci. Každý si umí namalovat trendovou čáru z vrcholu v roce 2011. Pokaždé, když cena lehce prorazí klesající trendovou čáru, vybudí to tradery obchodující průraz ke vstupu do trhu. Mluvící hlavy ve zpravodajství se rozpovídají o konci klesajícího trendu a nástupu rostoucího trhu a co se stane? Cena ustoupí a chytí průrazové obchodníky do pasti. Jak cena klesá, likvidují předčasně vstupující do trhu své ztráty, což podporuje další pokles. Spekulanti na pokles si mnou ruce a realizují zisky z předčasných obchodů na růst. Tento scénář se ještě několikrát zopakuje, aby byli z trhu vytřeseny pozice na růst. 

Graf 2 – Zlato týdenní graf

 
Cena vždy prorazila o několik dolarů klesající trendovou čáru. Na to se vždy nachytalo množství obchodníků obchodujících průrazy. 
 
Nyní se podíváme, jaké kroky musí cena nejprve udělat, aby se pak mohla vydat vzhůru.
 
Krok 1 – cena musí nejprve prorazit klesající zelený kanál z Grafu 1.

Graf 1 – Zlato 20 min

 
 
Krok 2 – cena se musí dostat na úroveň bodu P na hladině 1257 USD na 240 minutovém grafu zlata. Bod P je přesně uprostřed vzdálenosti mezi body C a D. Tato úroveň byla dřív resistencí a pokud chceme vidět růst, musí se tato úroveň po proražení nejprve změnit v podporu.

Graf 3 – Zlato 240 min

 
Formace AB=CD. Bod P (50 % rozpětí CD) na hladině 1257 USD (červená čára) ještě nebyl proražen.
 
Krok 3 – toto je další formace AB=CD, ale tentokrát na denním grafu. Vidíme, že hladina bodu P opět představuje resistenci, kterou musí cena nejprve prorazit. Vidíme, že na hladině 1290 došlo dvakrát k odmítnutí dalšího růstu. Pokud má nastat rostoucí trend, nejprve se cena musí vypořádat s touto úrovní.

Graf 4 – Zlato, denní graf

 
Formace AB=CD byla dvakrát testována v bodě P (50 % rozpětí CD) na hladině 1290 USD.
 
Krok 4 – většina traderů a analytiků je fixována na klesající trendovou čáru z Grafu 2 a kromě jiného také na hladinu 1300 USD za trojskou unci. Když se však podíváme na týdenní graf zlata a namalujeme si zde čáru podpory a resistence, vidíme, že leží na hladině 1308. Tyto úroveň od roku 2011 opakovaně sloužila jako podpora a resistence. Nikoli tedy 1300, což je hezké kulaté číslo, ale 1308 je ta správná hladina, kterou je třeba sledovat. Jakmile se tato čára stane opět podporou, můžeme začít uvažovat o tom, že pravděpodobně nastoupí růst. 

Graf 5 – Zlato týdenní graf

 
Všichni se zajímají o kulaté číslo 1300, lepší je věnovat pozornost hladině 1308, která opakovaně sloužila jako podpora a resistence.
 
Při analýze trhu si často vystačíme s těmi nejjednoduššími postupy. Za použití grafické analýzy pomocí „Andrejových vidlí“, identifikace čar podpory a resistence a jednoduché formace AB=CD můžeme získat hladiny, na kterých lze vstupovat do obchodu s vysokou pravděpodobností úspěchu. Samozřejmě řízení rizika a řízení peněz je nedílnou a hlavní součástí obchodního systému.
 
 
Zdroj: Ben Drage
 
 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.