Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 03.12.2014

Kam se vydá cena ropy očima českých analytiků


 

Zdá se, že ropa začíná být v poslední době velmi ožehavé téma. Chudé země, jako Venezuela nebo Írán, by rády viděly cenu ropu zpět, třeba na 80 dolarech za barel, motoristé a ekonomika vůbec je naopak za nízké ceny ráda. Každopádně nelze jednoznačně tvrdit, že nízké ceny ropy na světových trzích jsou pro současnou chvíli to nejlepší. V této souvislosti jsme položili několik otázek předním českým analytikům a makléřům.
 
1. Mohl byste říci, jaké jsou podle Vás těžební náklady WTI?
2. Jak dlouho je udržitelná vysoká produkce ropy a jaké jsou podle Vás hlavní důvody pro nesnížení produkce?
3. Jaký odhadujete vývoj ceny ropy v následujících 6ti měsících?
4. Dokázal byste odhadnout, k jakým akcím by se mohlo odhodlat Rusko v souvislosti s neúměrně nízkými cenami ropy?
 
 
 
Václav Pech, investiční manažer, Broker Trust

1. Je těžké to přesně specifikovat. Různé způsoby těžby ropy sebou nesou často dramaticky odlišné náklady. Letošní analýza nákladovosti od Morgan Stanley uvádí náklady od 27 USD až po 75 USD na barel. Nejnižší náklady jsou na pozemní těžbu na středním východě. U zbytku světa se pak pohybují v průměru kolem 50 USD. Výrazně dražší je pak těžba z ropných písků, kde sahají náklady až k 70 USD na barel.       
 
2. Státy OPECu prozatím nepodléhají panice a jednoduše se bojí o to, aby nepřišly o svůj současný podíl na trhu. Jak je vidno z nákladů nesnížení produkce a následný silný pokles ceny ropy státům z regionu blízkého východu nepřináší takové problémy jako ostatním zemím. Jejich marže zůstávají ve srovnání se zbytkem světa i nadále vysoké.  Z tohoto pohledu si dovedu představit, že by klíčové země OPECu svoji produkci ještě nějaký čas neomezovaly. Pro milovníky konspiračních teorií mohu nabídnout otázku: Komu nízké ceny ropy nejvíce uškodí? Odpověď je celkem nasnadě. Je to Rusko ležící v žaludku jak Americe, tak Evropské unii a také organizaci Islámský stát, jehož významná část příjmů plyne právě z obchodu s ropou.  Před třemi lety, kdy se ropa pohybovala nad 100 USD za barel uvedl v rozhovoru šéf společnosti Exxon Mobile, Rex Tillerson, že férová cena by se na základě nabídky a poptávky měla držet mezi 60-70 USD. Jediným důvodem, proč je cena tak vysoko je to, že ji tam velké ropné společnosti za pomoci futures kontraktů cíleně drží. Třeba jí tam ve vyšším zájmu držet přestaly a ropa poklesla právě ke své Tillersonem specifikované cílové ceně.
 
3. Z vývoje cen mám dojem, že se pozvolna blížíme ke dnu, ale nutně jsme ho ještě dosáhnout nemuseli. I když nevylučuji krátkodobou růstovou rally způsobenou prudkým pátečním propadem, jsem spíše pesimista. Pokud k rally dojde, budu v určitou dobu prodejcem a přikláním se tedy spíše ke stagnaci cen ropy.    
 
4. Putinovi do hlavy nevidím. Ruské náklady na barel jsou podle Morgan Stanley na 50 USD. Tedy stále relativně vysoko nad současnými cenami. Pokud by ale cena dále pokračovala v sestupu, nebo nedošlo by k jejímu zvyšování, bude to pro Rusko vzhledem k podílu exportu komodit na jeho ekonomice velice nepříjemná situace. Připočteme-li k tomu platné evropské sankce ve finančním sektoru…  
 
 
Miroslav Frayer, analytik, Komerční banka

1. Pro většinu projektů z tzv. nekonvenčních zdrojů (břidlice), které způsobují převis nabídky nad poptávkou, odhadujeme průměrné náklady zhruba okolo 65 USD za barel.
 
2. Vše je otázka ceny, za kterou je možné ropu prodávat. Pokud ceny jsou nízké tak, že nejsou schopny pokrývat variabilní náklady, je možné v tomto stavu nějakou dobu pobývat. Pokud je však cena dlouhodobě nízká natolik, že producent není schopen pokrýt ani fixní náklady, představuje to pro firmu velké existenční riziko. Hlavním důvodem pro nesnížení produkce ze strany kartelu OPEC je prostřednictvím nižších cen vytlačit z trhu nadbytečné kapacity, respektive ukončit produkci v těch projektech, kde se těžba za stávajících cen nevyplatí.
 
3. Problém v současné době tkví na straně nabídky, která je příliš vysoká. Naopak v horizontu následujících 6 měsíců zřejmě nemůžeme očekávat nijak přehnaný nárůst poptávky v souvislosti s hospodářským vývojem. Předpokládáme tedy, že by se ropa WTI mohla dlouhodobě pohybovat poblíž nákladů na její těžbu, tedy okolo 65 USD za barel.
 
4. Logickou reakcí by zřejmě bylo snížení současné produkce, nicméně poslední informace spíše naznačují, že ani Rusko svoji těžbu omezovat nehodlá. Na druhou stranu generální ředitel největší ruské společnosti Rosněfť Igor Sečin uvedl, že pokud by nastal pokles ropy až k 60 USD či níže, musela by firma přikročit ke změnám u některých nákladných projektů.
 
 
Boris Tomčiak, analytik, Colosseum

1. Těžební náklady závisí od oblasti i jednotlivých projektů. V oblasti Perského zálivu jsou přibližně 20 USD za barel. V subsaharské Africe ale přesahují 45 USD za barel. Ve Spojených státech jsou průměrné náklady na těžbu v břidlicích kolem 40 USD, ale jsou zde i projekty, které potřebují cenu nad 70 USD, aby byly ziskové.
 
2. Většina zemí z kartelu OPEC chtěla snížení těžební kvóty o 1,5 milionu barelů denně, ale Saudská Arábie byla proti. Ta se domnívá, že se ceny stabilizují i bez zásahu do objemu těžby. Nízká cena ropy začíná být problémem zejména pro Irán, Venezuelu a Nigerii. Aby byly jejich státní rozpočty vyrovnané, tak by cena ropy musela být podle odhadu Mezinárodní energetické agentury vysoko nad 100 USD za barel. Taktéž Rusko potřebuje cenu minimálně na úrovni 100 USD za barel. Kuvajt, Katar, Spojené Arabské Emiráty naopak dokážou unést i cenu ropy kolem 70 USD za barel. Myslíme si, že současné nízké ceny ropy mohou přetrvat jenom několik týdnů.
 
3. V nejbližším pololetí předpokládáme stabilizaci cen ropy. Importéři už zvyšují své nákupy, protože se snaží využít nízké ceny. Tento trend by měl pokračovat. Kupříkladu dovoz ropy do Číny vzrostl v prvních devíti měsících o 8 procent. V říjnu nakoupila země do svých strategických rezerv na Středním východě rekordní objem ropy.

4. Rusko je závislé na příjmech z prodeje ropy a zemního plynu, takže si nemůže dovolit fakticky omezit dodávky těchto surovin na světové trhy. Nicméně může se pokusit o vyvolání paniky tím, že na několik dnů až týdnů omezí transport přes Ukrajinu, což by mohlo opět odůvodnit nekalými praktikami Ukrajinců. Krátkodobá panika by podpořila růst ceny.

 
Dušan Jalový, analytik, UniCredit Bank

1, 2. Komodity obecně prochází obrovskou změnou spojenou s technologickým pokrokem a ropa není vyjímka. Obecně se dále budou prosazovat ekologické energie a tím se ropa bude dál do budoucna odsouvat do pozadí. To co udělal OPEC je to, že se snaží tento nezadržitelný vývoj jen zpomalit a to tím, že zatlačí cenu dolu ve snaze snížit zájem o např. elektrická auta, moderní těžbu ropy z břidlic atd… díky tomu, že ropa zlevní dokážečá těchto investic na nějakou dobu vyřadit ze hry a zase získat vliv. Ale je to jen oddálenítrendu který nás v budoucnu čeká.
 
3. Myslím si, že ropa půjde ještě níže než ji máme aktuálně teď… a hned tak se nahoru nezvedne…prostě přijde nová cenová úroveň někde kolem USD 60, a tam bude delší dobu, pak se asi zvedna nahoru…
 
4. Rusko se nezmůže na nic co se ropy týče…nemají jak nemají co…hlavně jsou v pěknem problému a dobře jim tak.
 
 
Milan Tomášek, analytik kapitálových trhů, GE Money Bank

1. Těžební náklady jsou velmi rozdílné a závisí na metodě těžby a daných podmínkách. Obecně lze říci, že v USA se produkční náklady pohybují od hranice 40 USD s tím, že těžba v pobřežních vodách je na hranici 75 USD, k tomu musíme připočítat náklady na přepravu, což činí dalších cca 10 USD. Při současné ceně 70 USD za barel WTI je velká část ložisek ztrátová. Jen pro srovnání, těžba v pobřežních vodách USA se za posledních několik let nadechla k takovému rozmachu, že v současné době produkuje 9 MM barelů denně, přičemž třetina produkce je zisková při ceně minimálně 80 USD.
 
2. Poslední rozhodnutí kartelu OPEC, který kontroluje denní těžbu v objemu 30mil barelů denně, je jednoznačně signálem od šejků z Perského zálivu, že další směr pohybu cen bude pravděpodobně dolů. Vzhledem k tomu, že těžení náklady v tomto regionu jsou jedny z nejnižších (do 10 USD za barel), vnímám toto rozhodnutí jako nepřímou snahu  ekonomicky „odstavit“ ostatní alternativní producenty včetně břidlicového plynu, kteří svou produkcí trh s ropou vychylují z normálu. Tyto projekty mohou být životaschopné, pokud se cena ropy udrží minimálně nad 80 USD za barel.  
 
Produkce ropy má ve vazbě na cenu ropy určitou setrvačnost, která je ještě v tomto případě umocněna efektem zajišťování. Tj. firmy si zajistí derivátovými operaci prodej budoucí ropy za současné ceny, takže ačkoliv došlo k výraznému poklesu ceny za poslední 3 měsíce, firma může klidně další rok prodávat za předchozí vysoké ceny. Otázkou je, jak dlouho vydrží takto nízké ceny. Pokud se bude jednat o krátkodobý výkyv, nic se neděje. Prostředí nízkých cen by však v horizontu dalšího minimálně roku vedlo k přehodnocení projektů, které jsou ekonomicky velmi náročné. To se týká projektů v Evropě, Kanadě a v Rusku (těžba v arktických územích). Druhým důvodem, proč pokles nabídky nebude tak rychlý, je tlak investorů, kteří investovali do těchto projektů a nutí tyto firmy držet své předchozí plány.

3. Nejvyšší šance jsou na další pokles směrem k 60 USD/barel.
 
4. Toto lze odhadnout velmi obtížně, protože Rusko se v těchto otázkách chová nevyzpytatelně. Obecně však platí, že nízké ceny ropy v minulosti znamenaly nárůst vnitřních problémů Ruska.  A to jak sociálních, tak i ekonomických. Státní rozpočet je totiž nastaven tak, že jeho vyrovnanost je přibližně na úrovni 100 USD/barel. Pro Rusko je toto bolestivá situace, která povede k možnému zklidnění Ruska v zahraničních otázkách. V extrémním případě si však dovedu představit i situaci, kdy dojde ke geopolitickému konfliktu, který nikomu neprospěje, ale ceny ropy na něj mohou velmi silně reagovat. Pokud je historie nějakým vodítkem, pak nejpravděpodobněji se jeví varianta hašení vnitřních problémů.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.