Akcieatrhy  >  Komodity  >  Komodity-energie  >  Ropa  >  Nenechte se strhnout odrazem ropy
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 16.05.2017

Nenechte se strhnout odrazem ropyPo propadu až o 20% ve druhé polovině dubna se ropa vrací zpátky, protože ropa West Texas Intermediate se dostala zpátky za zhruba 48 dolarů za barel, což znamená vzestup o zhruba 3% během týdne.

Po rozhodnutí OPEC a jeho spojenců o snížení nabídky v listopadu loňského roku se investoři rozhodli pro postoj "počkáme a uvidíme" a dopřáli si čas, aby zhodnotili účinnost rozhodnutí OPEC. Nadšení trhu bylo jen krátkodobé, ale WTI se během prvního čtvrtletí stabilizovala v rozmezí 48 až 55 dolarů.
 
Je zcela jasné, že OPEC má vždy mírné zpoždění. Před několika lety si tento kartel uvědomil, že by americká břidlicová těžba mohla ohrozit jejich dominantní postavení v ropném průmyslu a pokusil se je zaskočit a zaplavit trh levnou ropou. Tento krok zastavil veškeré nové investice do dalšího průzkumu a zabránil tak rozvoji amerického břidlicového průmyslu. Tento krok však přišel poměrně pozdě, protože Američané byli už příliš efektivní a dokázali snížit cenu hodně pod 50 dolarů za barel.
 
Problém nyní spočívá v tom, že země OPEC se potýkají s nízkými cenami ropy, ačkoli jejich ceny jsou ještě daleko nižší (například asi 20 dolarů za barel pro Saúdskou Arábii), neboť potřebují vyšší ceny k vyvážení svých státních rozpočtů. Aby zvýšil ceny, OPEC v loňském roce omezil těžbu a jeho členové v současné době diskutují o prodloužení současného omezení. Bohužel pro OPEC a jeho spojence z těchto výrobních škrtů těží americký břidlicový průmysl, který se na omezeních nepodílí. Vskutku, čím vyšší je cena, tím vyšší je počet ziskových amerických vrtů.
 
Počet amerických ropných a plynových těžebních zařízení se od května 2016 neustále zvyšuje a minulý týden dosáhl počtu 703. V průměru američtí těžaři přidávají za posledních 6 měsíců 10 nových zařízení týdně.
 
Na pozadí převisu nabídky a potlačené poptávky se domníváme, že oživení cen ropy je poměrně omezené, zejména vzhledem k současnému nastavení. Pokud chce kartel podstatně zvýšit ceny, bude muset omezit produkci agresivněji a na delší dobu. V takovém případě by se ropa WTI mohla dostat nad 55 dolarů za barel, ale opět z toho bude těžit především břidlicová těžba v USA. V krátkodobém horizontu nevylučujeme oživení cen ropy, nicméně se nedomníváme, že je hodnota TWI nad 55 až 60 USD udržitelná bez významného zlepšení hospodářských ukazatelů.

Ropa

Zdroj: Swissquote
Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.